مقاله/ یادداشت

مقاله” ذهن شما در رهبری چه رنگی است؟ “

ذهن رهبری

ذهن شما در رهبری چه رنگی است؟ (سیستمی برای بهبود ارتباطات و اثربخشی در رهبری)

🌱نحوه سیم کشی ذهن ما در روش برقراری ارتباطمان موثر است. کامپیوترهای MAC و PC را در نظر بگیرید، هر دو نرم افزار می توانند نرم افزار مایکروسافت اکسل و فتوشاپ را راه اندازی کنند.

اما نمیتوان نرم‌افزاری را که برای یکی طراحی شده‌است روی دیگری راه اندازی کردبه همین ترتیب انسان هایی هستند که به ریاضیات علاقه مند هستند درحالی که گروه دیگری علاقه‌ای به ریاضیات ندارند و تنها به دلیل نیاز به موفقیت در یک آزمون سعی در فراگیری آن دارند.

 

انواع پردازشگرهای ذهن رنگی:

۱-ذهن سبز

پردازش تصادفی و درهم برهم

افراد دارای ذهن سبز پیشتاز هستند، آنها کلیت محیط اطراف را پردازش کرده و تصویر بزرگ را می بینند. تفکر آنها به صورت غیر خطی و در قطعات تصادفی است به نحوی که آنها می توانند در آن واحد فقط روی یک موضوع تمرکز کنند.

اگر شما یک رهبری ذهن سبز باشید عمل گرا هستید و تمایل دارید که کارها را به انجام برسانید.

هنگام کار کردن در تیم افراد ذهن سبز تمایل دارند که نحوه تعامل ها به صورت اشتراک گذاشتن ایده ها و پراکندن آنها باشد. رویکردهای خلاقانه‌ای را اتخاذ می‌کنند و به مسائل از دیدگاه وسیعتری نگاه می کنند. نمی‌توانند جزئیات را ارائه کنند مگر این که از آنها خواسته شده باشد.

❗ذهن سبز ها در شروع کردن کارها خیلی خوب هستند اما ممکن است که در ادامه دادن مشکل داشته باشند.

افرادکم صبری به حساب میآیند به این دلیل که طبیعتاً علاقه دارند که کارها به سرعت به انجام برسد.

۲- ذهن قرمز

پردازش خطی

نقطه قوت ذهن قرمز شفافیت است. آنها تمایل دارند که همه چیز هدفمند باشد، در برقراری ارتباط دقیق هستند و مسائل را به صورت منطقی تحلیل می‌کنند.

اگر شما رهبر ذهن قرمز باشید فردی سازمان یافته هستید و روش شما ایجاد چارچوب ها و سیاست گذاری است.

احتمالاً به خوبی جهت ها را تشخیص داده و بلند مدت فکر می کنید در جستجوی راههای آینده‌نگرانه و برنامه های بلندمدت هستند قبل از اینکه صحبت کنید به خوبی فکر کرده و کارها را در راستای رسیدن به اهداف به اتمام می رسانید. در نتیجه فقط ریسک‌های حساب‌شده را اتخاذ کرده و بر اساس تحلیل های کامل اقدام می کنید.

۳- ذهن آبی

پردازش شهودی

افراد ذهن آبی افراد عاطفی هستند و بر اساس احساسات خود ارتباط برقرار میکنند. چند وجهی و انعطاف پذیر بوده و می توانند چند نقش را به عهده بگیرند.

حس قوی ارتباط فردی دارندکه آنها را قادر می‌کند با همدلی و احساسات بالا ارتباط برقرار کنند. اگر شما رهبر ذهن آبی باشید تمایل به مراقبت و مشارکت با دیگران دارید.

در نقش ها به خوبی قرار گرفته و در نقش هایی که مستلزم تعامل با سایر انسان هاست به خوبی عمل می کنید. در حل کردن موضوعات انسانی خیلی خوب عمل می کنید و به طور ذاتی یک نظم دهنده هستید.

۴- ذهن بنفش

پردازش منطقی

برای افراد ذهن بنفش اطلاعات شاه است. سبک پردازش آنها را ملزم می کند که حجم زیادی از اطلاعات را جمع‌آوری کنند تا بتوانند تصمیم درستی اتخاذ کنند.

ذهن آنها به اطلاعات وابسته است و برای اینکه در جهت گیری احساس امنیت داشته باشند نیاز به حجم وسیعی از جزئیات دارند. وجود آنها در فعالیت‌های عملیاتی ضروری است.

اگر شما یک رهبر ذهن بنفش باشید به شدت به جزئیات وابسته و ماهیتاً سازمان یافته هستید و داده های زیادی را با هدف کاربرد در آینده جمع آوری می کنید.

برای اینکه کارها را به انجام برسانید نیاز به حجم وسیعی از محتوا دارید همچنین نیاز دارید که به اندازه کافی زمان داشته باشید تا اطلاعات جمع آوری شده را به کار ببرید.

🌱نحوه برقرای ارتباط شما چگونه تأثیر می کند؟

به عنوان رهبر ذهن سبز به ایده پراکنی علاقه مند هستید تمایل به طوفان فکری و انعکاس ایده ها و دریافت بازخورد دارید به برنامه هایی که به نظر شما مناسب هستند علاقه مند بوده و بر اساس آنها کار می کنید.

ممکن است ایده‌ای را که شب گذشته پیدا کرده اید در تیم خود مطرح کنید.

🔆 در تیم شما فرد ذهن قرمز احساس می‌کنند که با بحث کردن درباره ی موضوعی که برای آن آمادگی نداشته و به نتیجه‌ نمی رسد، وقت خود را تلف می کند، در نتیجه به طور فعال در این بخش شرکت نخواهد کرد.

🔆 فرد ذهن بنفش احساس می کند که اطلاعات کافی برای آن موضوع ندارد چراکه برنامه به طور خلق الساعه مطرح شده و او نمی‌تواند به طور موثر در بحث مشارکت نماید.

🔆فرد ذهن آبی احساس می کند رئیس در لحظه آخر نظر خود را عوض کرده و صادق نیست، بنابراین اعتماد خود را از دست میدهد. در نتیجه این جلسه احتمالاً آنطور که رئیس ذهن سبز میخواست اثربخش نخواهد بود. نتیجه خستگی ناخواسته، تنش های غیر ضروری و احتمالاً تعارض خواهد بود.

درباره نویسنده

فاطمه انتظار

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه تهران.
دارای سابقه برنامه ریزی تولید پوشاک در گروه کارخانجات هپی لند (منطقه آزاد انزلی).
پژوهش در زمینه ارزیابی عملکرد برونسپاری در سازمان ها.
انجام پروژه ارزیابی کارو زمان در کارخانه سیمکو لاهیجان.
انجام پروژه صف در کانون بازنشستگان شهرستان رشت و ارائه پیشنهادات اجرایی.

ارسال دیدگاه